Időjárás

-1 °C

január 19. | Piroska

Deutsch English
Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program – TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001
Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program – TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001

A projektről

Főkedvezményezett neve: Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata

Konzorciumi partnerek: Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény, „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány, Újvárosi Művelődési Ház, Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér

A PROJEKT CÍMEGyőr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program

A SZERZŐDÖTT TÁMOGATÁS ÖSSZEGE: 260 000 000 Ft

A TÁMOGATÁS MÉRTÉKE (%-BAN): 100%

A projekt célja:

A projekt elsődleges célja a Győr-Újváros városrész területén elhelyezkedő szegregátumban, illetve a további szegregációval veszélyeztetett területeken élő hátrányos helyzetű személyek, társadalmi csoportok társadalmi-gazdasági hátrányainak enyhítése, életkörülményeinek javítása és a helyi közösség társadalmi kohéziójának erősítése. Vagyis az újvárosi lakosok kirekesztettségének csökkentése, hosszabb távon annak megszüntetése olyan komplex, helyben elérhető szolgáltatások bevezetésével, melyek a célcsoport aktív részvételével valósulnak meg, és életkörülményeik javítását is szolgálják.

A projekt befejezési dátuma: 2023. február 28.

A projekt azonosítószáma: TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001


2023. február 28.

A VÉGÉHEZ ÉRKEZETT A GYŐR-ÚJVÁROSI VÁROSREHABILITÁCIÓT KÍSÉRŐ SZOCÁLIS PROGRAMSOROZAT

A 2016-2023 közötti időszakban megvalósult antidiszkriminációs, közösségi, szociális, mentálhigiénés, egészségügyi és oktatási, tehetséggondozó, ismeretterjesztő programsorozat a Győr- Újváros területén élő, hátrányos helyzetű lakosság életminőségének javítása, társadalmi kirekesztettségének enyhítése volt. A projekt Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának, valamint az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény, a „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány, az Újvárosi Művelődési Ház és a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér konzorciumában, 260 millió forintos támogatással valósult meg.

A Család- és Gyermekjóléti Központ újvárosi kirendeltségének kiemelt szerepe volt a projekt teljes időtartama alatt. Állandó jelleggel 7 fő szociális munkás segítette egyéni fejlesztési tervek kidolgozásával és nyomonkövetésével a programba bevont, hátrányos helyzetű személyek életvezetését. A családsegítő szervezet a közösségi programok szervezésében is szerepet kapott. A programoktól nem az azonnali, gyors eredményeket várták, hanem a hosszabb távon is fenntartható, a családok életébe beépülő, életmódbeli és társadalmi integrációjukat. A boldogulásukat ténylegesen segítő fejlődés volt a cél. A projekt olyan hosszú távon tudott jelen lenni a célterületen, hogy rutinná vált, sikerült a mindennapi életbe beépíteni.

Az egyéni gondozásnak köszönhetően a bevont résztvevők munkaerőpiaci helyzete jelentősen átalakult, és az átlaghoz való lassú, de folyamatos felzárkózás jelei tapasztalhatók.

Az egyének és a családok életében jelentős változások történtek, ügyeik intézését, életvezetésüket önállóbban végzik, rengeteget tanultak a szociális munkásokon keresztül a társadalmi normákról, elvárásokról. Sikeresen elindult egy nagyon hosszú integrációs folyamat, melyhez a fenti program mindenképpen pozitívan járult hozzá.

Programjaik megvalósításával a főbb célkitűzések teljesültek: a lakosság közösségi és kulturális identitásának erősödése; szabadidő hasznos eltöltése; mintanyújtás; felvilágosítás; felzárkóztatás; tanácsadás; prevenciós tevékenység; a roma kisebbség identitásának erősítése, példamutatás a tanulás, a tudás fontosságának területén; a szegregátum területén élő cigányság kulturális értékeinek megismerése a történelmi, irodalmi, képzőművészeti, zene és tánckultúrája alapján, valamint hagyományairól szóló ismereteken keresztül.

A Győr-Újvárosi Gyerekekért Alapítvány a projekt által került közelebb az újvárosi családokhoz. Közvetlen kapcsolatokat alakítottak ki, melyek azóta is jó hatással vannak az itt élő kisközösségekre. Programjaik hatására nőtt a társadalmi elfogadás és nyitottság, valamint erősödött a társadalmi felelősségvállalás a hátrányos helyzetű csoportokkal szemben. A színes és változatos programkínálat lehetőséget teremtett minden korosztály számára a közösségépítésre.

Az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény részéről hangsúlyosak voltak az idősek számára kínált változatos    programok,    a    fiatalabb    korosztály    számára    a    prevenciós    foglalkozások,     továbbá közreműködésükkel a szociális ágazatban dolgozó szakemberek szorosabb szakmai együttműködésére is folyamatosan sor kerülhetett.

Az Újvárosi Művelődési Ház és a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér bevonásával a helyi identitás erősítésére, a kulturális sokszínűség megjelenítésére, közösségépítő tevékenységre nyílt lehetőség.

Összességében elmondható, hogy a városrész az elmúlt években a komplex, célzott szociális fejlesztési csomag eredményeként fejlődésen, pozitív változásokon ment át, mind a lakosság integrációja, mind a szakemberekkel való együttműködésük tekintetében.

A „Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program” című, TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001 azonosítószámú projekt az Európai Szociális Alap 260 millió forintos támogatásával valósult meg.


2022. október

A projekt befejezési dátuma 2022. szeptember 30-ról 2023. február 28-ra módosult.

2022.04.01.-2022.09.30. között megvalósult programok

A szociális munkások folyamatosan segítik a célterületen élő hátrányos helyzetű lakosságot az egyéni fejlesztési tervekben meghatározottak szerint.

Az EESZI Győr 2022 júniusában tartotta meg a „Biztonságosan az ÚJ-városrészben” programot, melynek célja a bűnmegelőzés, közbiztonság erősítésével kapcsolatos szemléletformálás. A résztvevők közösségfejlesztő játékokban vehettek részt, valamint bűnmegelőzési, katasztrófavédelmi, közlekedésbiztonsági bemutatón a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőrfőkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Bűnmegelőzési Osztály, Közlekedésrendészeti Osztály Balesetmegelőzési Csoport és a Győri Katasztrófavédelmi Kirendeltség szakértőinek bevonásával.

A Győr-Újvárosi Gyerekekért Alapítvány, mint konzorciumi partner a Bringára fel, Bumeráng klub, Burcsellás színjátszó, Burcsell-Art foglalkozások, tábor, kiállítás, Játékvarázs, Konditermi edzések, Pedagógiai Kávéház és játszóház, Találkozzunk félúton, Utcagondnok, Otthontól az iskoláig, Szülői kompetenciafejlesztő programokat valósította meg.

A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér a „Digitális Újváros” webfelületet működteti. Két kortárs irodalmi rendezvényen, Szendrői Csaba (Elefánt) irodalmi estjén és Hirtling István Márai-estjén vehettek részt az érdeklődők. A programsorozat ősszel tovább folytatódik.

Az Újvárosi Művelődési Ház Családi napot tartott Gödörbéli vigasságok néven. Magyar és roma gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt kínált kulturális és szabadidős kikapcsolódási lehetőséget a rendezvény, a különböző hagyományok és kultúrák összekapcsolásával.

 

 


 

2022. március

2021-2022-ben megvalósult programok

A szociális munkások a célterületen élő hátrányos helyzetű lakosságot segítik az egyéni fejlesztési tervekben meghatározottak szerint.

A Család- és Gyermekjóléti Központ által megvalósított programok célja, hogy az akcióterületen élő lakosságot szólítsák meg olyan lehetőségekkel, mely a mindennapi életre nézve eredményez hatékonyságot, valamint segítik a személyes kapcsolatok pozitív változását, a segítő kapcsolatok biztosabbá és tartalmasabbá tételét. A Családi Piknik már hagyományos jelleggel az Aranyparton került megrendezésre. A gyerekek a Szivárvány Hét kétszer öt napig tartó napközis táborában vehettek részt. Számos élményszerzést, ismeretbővítést célzó program várta a gyerekeket: az első táborban FabLab csapatépítő és közösségfejlesztő foglalkozáson digitális technikával egyéni táborpólókat készíthettek; ellátogattak a Xantus János Állatkertbe, Budapestre a Vadasparkba, moziba, Ugri Parkba. A második táborban Tatára, állatkertbe, a bakonybéli Csillagdába utazhattak a gyerekek. A Lógj velünk programok során olyan lehetőségeket biztosítottak a gyerekeknek – pl. budapesti (Gellérthegy, Pagony Kalandséta; Parlament; Magyar Természettudományi Múzeum), balatonfüredi kirándulás, Magyar Cirkusz előadása Pápán -, amelyek élményszinten járulnak hozzá műveltségük támogatásához

Az EESZI Győr 2021 októberében tartotta meg a 4 alkalomból álló, Maradj ki programsorozatot, valamint a Sportos délelőtt programot.

A Győr-Újvárosi Gyerekekért Alapítvány, mint konzorciumi partner a Bringára fel, Bumeráng klub, Burcsellás színjátszó, Burcsell-Art foglalkozások, Én szakmám is lehetne, Integrációs Karácsony, Játékvarázs, Konditermi edzések, Pedagógiai Kávéház és játszóház, Találkozzunk félúton, Utcagondnok programokat valósította meg.

A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér a „Digitális Újváros” webfelületet elindította, működteti. Az akcióterület történeti feltárása keretében elkészült Újváros monográfiája. A pandémiás helyzet miatt digitális kvízt indítottak az újvárosi lakosok ösztönzésére a közösségük történetének jobb megismerése érdekében.

 


2021. november

Új konzorciumi partnerek a projektben

A TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001 projekt megvalósítása során speciálisan érzékeny célcsoport bevonása történik, a személyes jelenlét a szegregátumban rendkívüli jelentőséggel bír, a bizalom kiépítése kulcsfontosságú ezen a területen. Ahhoz, hogy a Közösségi Beavatkozási Tervben meghatározott tevékenységek mindegyike sikeresen megvalósulhasson a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér, valamint az Újvárosi Művelődési Ház konzorciumi partnerként bevonásra került 2021 ősszel.

A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér által tervezett tevékenységek – Újváros-Múlt-Jelen-Jövő közösségépítő, közösségfejlesztő programok – hozzájárulnak az itt élők helyi identitástudatának, kötődésének és társadalmi részvételének, önálló cselekvési képességének erősítéséhez annak érdekében, hogy az akcióterület lakosai tartozzanak valahová és valakikhez, közösségi és társadalmi beágyazottságban éljenek, legyen esélyük ill. lehetőségük a saját életfeltételeik javítására, és képesek legyenek a pozitív változásokra irányuló közös cselekvésben való részvételre.

Az Újvárosi Művelődési Ház családi napok szervezésével járul hozzá a társadalmi együttműködés erősítéséhez az akcióterületen.

 

2021-ben megvalósuló programok

A koronavírus okozta járvány egész évben nehezíti a projekt megvalósítását, a 3., 4. hullám miatt a tevékenységek átütemezésére, egyes esetekben áttervezésére volt szükség.

A szociális munkások a célterületen élő hátrányos helyzetű lakosságot segítik az egyéni fejlesztési tervek keretében. A járvány tovább nehezítette az itt élők helyzetét, a munkahelyek elvesztése, az újbóli álláskeresés, a romló egészségügyi helyzet, az ezekből fakadó anyagi és lakhatási körülmények miatt tovább nőtt az igény a szociális munkások által nyújtott segítség igénybevételére.

A Család- és Gyermekjóléti Központ a szociális munkások fejlesztése érdekében szupervíziót, a cigány kultúra megismertetésére irányuló programokat, valamint az akcióterületen működő jelzőrendszeri intézmények számára szervezetett egyeztető fórumokat tartott. Közvetlenül a lakosság számára irányulóan a Roma Női Program jelentette annak a lehetőségét, hogy a résztvevő asszonyok élményszerűen szerezzenek információkat a munka világától kezdve a stresszkezelésig, számos, a mindennapi életben hasznosítható elemeket érintve, miközben a gyermekeik felügyelete is biztosított volt.

Az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény Győr 2021. augusztusában az Anyatejes világnap rendezvény keretében hívta fel a figyelmet az anyatejes táplálás fontosságára. A Szüreti játékok programon az általános iskolás diákok és a városrészben élő időskorúak ismerkedtek meg a szüreti hagyományokkal, szőlőpréseléssel. Az Egy nap az egészség jegyében elnevezésű eseményen szűrővizsgálatokon és tanácsadásokon vehettek részt az érdeklődők, valamint bekapcsolódhattak egészséges ételek elkészítésébe.

A Győr-Újvárosi Gyerekekért Alapítvány kétszer öt napos, napközis jellegű Burcsell-Art tábort szervezett a gyermekek részére. A foglalkozásokon különböző művészeti technikákat sajátíthattak el, dekoratív képeket, akril festményeket, műgyanta-, olajpasztell krétával készült képeket készítettek. A gyermekek, fiatalok hátránykompenzációt elősegítő, felzárkóztató, valamint közösségépítő, művészeti közösségfejlesztő programokon – Bringára fel!, Bumeráng Klub, Burcsell-Art Közösségi Képzőművészeti Kör, Burcsellás Közösségi Színjátszókör, konditermi edzések, Utcagondnok, Találkozzunk félúton! – is részt vehettek.

 


 

2021.06.18.

2021-ben megvalósuló programok

A koronavírus okozta járvány az idei évben is nehezíti a projekt megvalósítását. 2021 tavaszán bekövetkezett 3. hullám miatt a tevékenységek többszöri átütemezésére volt szükség az aktuális járványügyi előírások betartása miatt.

A szociális munkások a szegregátumban élőket segítik az egyéni fejlesztési tervekben meghatározottak szerint. A COVID járvány 3. hulláma miatt a célcsoport életkörülményei, mentális, egészségügyi helyzete hátrányosan változott, a digitális oktatás bevezetése számos családban nehézséget okozott. Ezen problémák megoldására a szociális munkások kiemelt figyelmet fordítottak, részükről új módszerek alkalmazása vált szükségessé a segítségnyújtásban. 2021 február, március hónapban a szociális munkások szupervízión vehettek részt, melyen lehetőség volt esetmegbeszélésekre, a felmerülő szakmai problémák megoldására, a járványhelyzet miatti váratlan helyzetek kezelésére szupervízor irányításával.

A Család- és Gyermekjóléti Központ szervezésében 2021 januárban, márciusban folytatódott a Roma Női Program, melynek keretében a célterületen élő, roma származású nők kapnak a mindennapjaikban segítséget adó egészségügyi, mentálhigiénés, pénzügyi, kommunikációs, egyéb életvezetési ismereteket.

A „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány szervezésében az alábbi hátránykompenzációt elősegítő, felzárkóztató, valamint a közösségépítő, művészeti készségfejlesztő programokon vehettek részt az akcióterületen élő lakosok:

  • Anyu mesélj nekem!
  • Bumeráng Klub
  • Burcsell-Art Közösségi Képzőművészeti Kör
  • Burcsellás Közösségi Színjátszókör
  • Játékvarázs – logikai készségfejlesztés
  • Konditermi edzések

Az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény Győr a járványügyi előírások betartása, az idős korosztály kiemelt veszélyeztetettsége miatt nem tudott megvalósítani programot.

 


  1. 04. 30.

Hosszabbításra került a projekt megvalósításának időtartama

A „Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program” című, TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001 azonosítószámú, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata, Egyesített Egészségügyi Szociális Intézmény és a „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány konzorciumi együttműködésében megvalósuló projekt keretében támogatási szerződésmódosítást kezdeményeztek, melyet a Közreműködő Szervezettel 2021. március 29-én írtak alá. A szerződésmódosítás indoka a projekt 2022. szeptember 30-ig történő meghosszabbítása.

 

2020-ban megvalósult programok

A 2020 tavaszán kihirdetett koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet, a 2020 augusztusától bekövetkezett 2. hullám miatt a projektben meghatározott tevékenységek többszöri átütemezésére volt szükség az aktuális járványügyi előírások betartása miatt.

A Család- és Gyermekjóléti Központ szervezésében Egészségpont, Kölyöksarok szolgáltatásait vehették igénybe a célterületen élők, valamint a Minta Konyha programjain vehettek részt. A különböző szakterületek képviselőinek jelzőrendszeri együttműködése, valamint a szociális munkások szupervízió általi képességfejlesztése lehetőséget biztosított a programok innovatív ötletekkel történő megerősítésére is.

2020 októberében elindult a Roma Női Program, melynek célja a célterületen élő, olyan roma származású nők készségeinek és képességeinek, ismereteinek frissítése, új ismeretekkel való kibővítése, akik ezen kompetenciáik birtokában mindennapjaik során alkalmazni tudják a mentálhigiénés, egészségmegőrzést- és fejlesztést célzó, a munka és a család/magánélet összefüggéseit ismerő, illetve kommunikációs és stresszkezelési ismereteiket. Továbbá képessé válnak ezen ismeretek átadására családjuk, illetve a szűkebb lakókörnyezetük számára.

A szociális munkások továbbra is segítik a célterületen élő hátrányos helyzetű lakosságot az egyéni fejlesztési tervek keretében.

A „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány tovább folytatta a hátránykompenzációt elősegítő, felzárkóztató, valamint a közösségépítő, művészeti készségfejlesztő programjait: Anyu mesélj nekem!, Bumeráng klub, Burcsell-Art, Burcsellás színjátszó foglalkozások, Játékvarázs, Otthontól az iskoláig programok, Az én szakmám is lehetne, Konditermi edzések.

Az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény Győr által megvalósult programok átütemezése is szükségessé vált a járvány miatt.  Az idős korosztályt célzó programok jövő tavasszal kerülnek megrendezésre. 2020-ban a Baba-mama klub, Fogamzásgátlás ismeretei programok valósultak meg.

A Nabago Kft. szervezésében a „Vállalkozni jó” programcsomag féléves programjai között szerepelt a Mentorprogram, Állásbörze, Workshop, honlapfejlesztés (frissítés). A koronavírus járvány miatt az egyes programok átütemezésére volt szükség.  Bővebben a honlapon olvashatnak: https://vallalkoznijo-gyor.hu/

A Szt. Cirill és Methód Alapítvány 2020. augusztus 31-ig működtette a Pszichoszociális Konzultációs Központot.

 


  1. 04. 30.

A Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér ajánlásával

Digitális Újváros

A Digitális Újváros egy adatbázis kimondottan újvárosiaknak, mely a helytörténeti kutatások támogatására, helytörténeti ismeretek közvetítésére, valamint a lokálpatriotizmus erősítésére jött létre Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program című TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001 azonosítószámú projekt keretében.  Nyomtatott dokumentumokat tartalmaz elektronikus formában: fotókat, képeslapokat, valamint írott anyagokat, melyek letölthetők, nyomtathatók saját célokra, a szerzői jogra vonatkozó szabályok betartásával. Az adatbázis – a rendszeresen folyó digitalizálási munka következtében – folyamatosan bővül, és egy helyen teszi elérhetővé Győr Újváros városrészével kapcsolatos információkat.

A „Digitális Újváros” az alábbi oldalon érhető el:

https://www.gyorikonyvtar.hu/digitalis-ujvaros


2019 őszén új konzorciumi partnerként csatlakozott a projekthez „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány, ezzel tovább folytatódnak a hátránykompenzációt elősegítő, felzárkóztató programok, a generációk közötti közösségépítő programok, a művészeti készségfejlesztő programok.

A korábbi években megkezdett programsorozatok folyamatosan zajlanak a Család- és Gyermekjóléti Központ szervezésében.

A Pszichoszociális Konzultációs Központ a Szt. Cirill és Method Alapítványnál folyamatosan várja a segítségre szorulókat.

A Vállalkozni jó! programcsomag keretében folytatódott a mentorprogram, megrendezésre került az Újvárosi Állásbörze. https://vallalkoznijo-gyor.hu/

Az Újvárosi Művelődési Ház szervezésében 2019. szeptember 21-én megrendezésre került az újvárosi Családi nap, mely egész napon át tartó nagyszabású programokkal várta az érdeklődőket. Az adventi készületben „Adventi illatok” címmel a karácsonyi ünnepkörhöz kötődő családi programok kerültek megrendezésre.

Új programokkal indult 2019 októberétől az „Újvárosi közösségfejlesztési programcsomag a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér megvalósításában.

Az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény konzorciumi partnerünk programjairól itt található bővebb információ: http://e2.eeszi.hu/varosrehabilitacio/

 


Egy évvel meghosszabbították a projekt időtartamát

A „Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program” című, TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001 azonosítószámú, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Egyesített Egészségügyi Szociális Intézmény konzorciumi együttműködésében megvalósuló projekt keretében támogatási szerződésmódosítást kezdeményeztek, melyet a Közreműködő Szervezettel 2019. március 4-én írtak alá. A szerződésmódosítás indoka a projekt 2021. augusztus 31-ig történő meghosszabbítása, egyúttal a korábbi támogatási összeg 60 millió forinttal történő megemelése. A megemelt támogatási összeg az eddig sikeres programok folytatását, valamint új programelemek finanszírozását teszi lehetővé.


Eddig történt

2019. január 1-je és 2019. június 30-a között folyamatosan zajlottak az események Újvárosban. A Család- és Gyermekjóléti Központ szervezésében az alábbi programokon vehettek részt az érdeklődők

–        Asszonyok klubja,

–        Családi piknik,

–        Egészségpont,

–        Kölyöksarok,

–        Jelzőrendszeri kerekasztal,

–        Lásd a jövőt!,

–        Mi leszek, ha nagy leszek?,

–        Szivárványhét,

–        Mintakonyha,

–        Szupervízió,

–        Kismanók klubja.

A családsegítő szociális munkások továbbra is segítik a hátrányos helyzetű lakosságot az egyéni fejlesztési tervek keretében.

A családsegítő programkoordinátor, valamint az oktatási-integrációs szakértő az egyes programok koordinálását, célcsoport bevonását, szakmai munka előrehaladását segíti.

Konzorciumi partnerünk, az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény szervezésében zajlottak az alábbi programok:

–        Baba-mama klub,

–        Fogamzásgátlás módszereinek megismertetése,

–        Húsvéti tojásvadászat,

–        Maradj ki!,

–        Sportos délelőtt.

Az EESZI honlapján további képes beszámolók láthatók: http://e2.eeszi.hu/varosrehabilitacio/

A Nabago Kft. szervezésében a „Vállalkozni jó” programcsomag féléves programjai között szerepelt a

–        Igényfelmérés, gazdasági helyzetelemzés készítés, visszamérés

–        Mentorprogram

–        Workshop

–        Honlapfejlesztés (frissítés) Bővebben a honlapon olvashatnak: https://vallalkoznijo-gyor.hu/

A Szt. Cirill Methód Alapítvány továbbra is fogadja a mentális segítségre szorulókat a Pszichoszocális Központban, melyet a Kossuth u. 63. szám alatt találnak.


Pszichoszociális központ működik Győr-Újvárosban

A Pszichoszociális Konzultációs Központ működése 2017. augusztus 1-jével megkezdődött. A központ működtetését a Szt. Cirill és Methód Alapítvány végzi a Kossuth Lajos u. 63. szám alatt. A Központ a „Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program” című, TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001 azonosítószámú Projekt keretében 2020. augusztus 31-ig működik.

 

Ez idő alatt folyamatosan fogadja az szociális városrehabilitáció által érintett szegregált, illetve szegregációval veszélyeztetett területről az önkéntesen és anonim módon érdeklődő ügyfeleket. A Pszichoszociális Központ szorosan együttműködik az Újvárosi Családsegítő Központtal. Feladata az akcióterületen élő lakosság számára integrációs és reintegrációs szolgáltatások nyújtása, a szenvedélybetegek segítése, továbbá olyan prevenciós tevékenységek végzése, amely által a szenvedélybetegségek és a normaszegő magatartások kialakulási esélyei csökkenthetők. A Központ egyéni és csoportos szolgáltatásokat is nyújt, valamint a hozzátartozók segítése, bevonása a segítésbe is feladata.


Folytatódott a program

A Hátránykompenzációt elősegítő, felzárkóztató programcsomag II. a „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány szervezésében valósul meg. A programok pontos időpontjáról érdeklődni a 96/322-065 telefonszámon lehetséges. Részletek itt.


Családszervezés és közösségfejlesztés

A Családszervezési és közösségfejlesztési programcsomag a Család- és Gyermekjóléti Központ szervezésében valósul meg. A programok pontos időpontjáról érdeklődni a családsegítő Újvárosi Irodájában, a 9025 Győr, Kossuth u. 58. szám alatt illetve telefonon: 06/96/327-044, 06/96/524-623 lehet.

A programcsomagról


Vállalkozni jó!

Vállakozni jó! programcsomag a Nabago Kft. szervezésében valósul meg. A programok pontos időpontjáról érdeklődni az info@nabago.hu e-mailcímen lehet. A program részletei.


Programok a projektben

Hátránykompenzációt elősegítő, felzárkóztató programcsomag I.,
Generációk közötti közösségépítő programcsomag I.,
valamint Művészeti készségfejlesztő programcsomag I.
a „Győr-Újvárosi Gyerekekért” Alapítvány szervezésében valósult meg 2016-2017. években.


Adventi programok Győr-Újvárosban

Az „Adventi programok Győr-Újvárosban” programcsomag a KARZAT Színház Nonprofit Kft. szervezésében valósult meg 2016. decemberében.

„Adventi programok Győr-Újvárosban” programcsomag részleteiről itt olvashat.


Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program

A 2016-2020 közötti időszakban számos antidiszkriminációs, közösségi, szociális, mentálhigiénés, egészségügyi és oktatási, tehetséggondozó, ismeretterjesztő program valósul meg annak érdekében, hogy a Győr-Újváros területén élő, hátrányos helyzetű lakosság életminősége javuljon, társadalmi kirekesztettsége enyhüljön. A projekt a „Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program” keretében, a konzorciumot alkotó két szervezet, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény koordinálásában, 200 millió forintos támogatással valósul meg.

 

A projekt céljai

A pályázat előkészítéséhez kapcsolódóan 2016 márciusában igényfelmérés készült, széles körű szakmai együttműködéssel a győr-újvárosi szegregátumban élő lakosság, az akcióterületen működő intézmények képviselői, valamint a városrészben dolgozó és a lakossággal közvetlen kapcsolatban álló segítő szakemberek bevonásával. Az igényfelmérés és helyzetelemzés alapján egyértelművé vált, hogy Győr-Újvárosban – kiemelten a szegregátumban – a társadalmi problémák halmozódó, egymással szorosan összekapcsolódó, egymást erősítő formában jelentkeznek. Ezért holisztikus, rendszerszemléletű megközelítéssel, komplex megoldásokkal kell reagálni a felmerülő igényekre. A projekt céljait, elemeit is ez alapján határozták meg a szakemberek.

 

A pályázat elsődleges célja a Győr-Újváros városrész területén elhelyezkedő szegregátumban, illetve a további szegregcióval veszélyeztetett területeken élő hátrányos helyzetű személyek, társadalmi csoportok társadalmi-gazdasági hátrányainak enyhítése, életkörülményeinek javítása és a helyi közösség társadalmi kohéziójának erősítése. Vagyis az újvárosi lakosok kirekesztettségének csökkentése, hosszabb távon annak megszüntetése olyan komplex, helyben elérhető szolgáltatások bevezetésével, melyek a célcsoport aktív részvételével valósulnak meg, és életkörülményeik javítását is szolgálják.

 

A célcsoport projektbe vonását szociális munkások segítik, akik ösztönzik a lakosokat, hogy vegyenek részt a különböző életvezetési, családszervezési, háztartás-vezetési, pénzgazdálkodást segítő programokon. Egyéni fejlesztési terveket dolgoznak ki a hátrányos helyzetű lakosság képzettségi szintjének növelésére, az élethosszig tartó tanulás készségének és igényének fejlesztésére, munkaerőpiaci beilleszkedésük elősegítésére.

 

Egyén, család, közösség

A többségi társadalom érzékenyítése, az inkluzív szemlélet terjedése szempontjából fontosak azok a rendezvények, ahol közösen, együtt tevékenykednek a célcsoport tagjai, az akcióterületen dolgozó szakemberek, szervezetek. A szemléletformáláshoz hozzátartozik a véleménycsere, az új ismeretek befogadása, feldolgozása is, melyhez jó lehetőséget teremtenek az előadások, ismeretterjesztő, közösségformáló programok. Főként a gyerekekre és családokra fókuszáló olyan játékos formájú programokon, sport és szabadidős tevékenységeken, versenyeken, vetélkedőkön, családi napokon vehetnek részt az újvárosi lakosok, melyek keretében megismerkedhetnek a városrész helytörténeti és természeti értékeivel, bemutatkozhatnak a civil szervezetek, amatőr csoportok, tehetséggondozó körök. A rendszeresen szervezett előadásokon, beszélgetéseken a gyerekneveléssel kapcsolatos problémákra, kérdésekre kaphatnak választ a szülők a szakemberektől.

Az 5-18 év közötti fiatalokat a tanulmányi hátrányaik leküzdésében, iskolai felzárkózásukban, továbbtanulásukban közvetlenül segítik az oktatási és készségfejlesztési programok, mint iskola-előkészítő-, logikai készségfejlesztő, tantárgy-felzárkóztató foglalkozások, magatartásformáló-, kompetenciafejlesztő tréningek, alkotóklubok, színjátszókörök. A hátrányos helyzetű gyerekek nyári napközis táborokban is részt vehetnek.

A foglalkoztatás elősegítése érdekében kiemelt feladat a hátrányos helyzetű családok gyermekei számára olyan minta mutatása, mely értéknek és kiemelkedési lehetőségnek tekinti a tanulást a jelenlegi életkörülményeiből. A gondolkodásuk alakításához, a munka fontosságának tudatosításához, a helyben élő tehetséges fiatalok vállalkozóvá válásának elősegítéséhez különböző személyiségfejlesztő-, pályaorientációs programokon, saját élményen alapuló tevékenységeken, kísérleti mentorprogramon keresztül járul hozzá a projekt.

Az egészségfejlesztést célzó programelemek – előadássorozatok, egészségnapok, prevenciós programok – az alacsony szociális státuszú lakosság számára az egészséges életmódhoz szükséges információkhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítását, különféle szűrővizsgálatokon való részvétel lehetőségét biztosítják.

Az akcióterületen pszicho-szociális konzultációs központot is kialakítanak a szenvedélyproblémával küzdők, veszélyeztetettek, családtagjaik és a velük kapcsolatban álló szakemberek számára. Szolgáltatásaikat egyéni és csoportos tanácsadási formában teszik elérhetővé az ügyfelek részére. A szakmai tevékenység az alábbi szolgáltatásokra terjed ki: információnyújtás, hozzátartozók segítése, egyéni esetkezelés, konzultáció, segítő beszélgetés, krízisintervenció, segítségnyújtás a munkaerő-piaci re-integrációban, életvezetési tanácsadás, szociális segítés, tanácsadás, ügyintézés, önsegítő csoportok létrehozása és működtetése, tréningek.

A megvalósítás koordinációja

A megvalósításban szociális asszisztens, oktatási-integrációs szakértő, egészségügyi és szociális programok koordinátora, valamint közösségfejlesztő szakértő is tevékenykedni fog. A projekt szakmai hatékonyságát hivatottak biztosítani egyrészt a negyedévente megrendezendő „jelzőrendszeri kerekasztalok” az akcióterületen dolgozó védőnők, óvónők, pedagógusok, a szociális intézmények és segítő szervezetek tagjainak részvételével, valamint a szociális munkások részére szervezett szupervíziók.

A projekt Támogató Csoportja 2016. áprilisában alakult meg, amelyben az Önkormányzat, az EESZI, az akcióterületen működő önkormányzati intézmények és civil szervezetek vesznek részt. A Támogató Csoportnak fontos szerepe van a célcsoport elérésében, megszólításában, a program kommunikációjában, az eredmények terjesztésében. A csoport visszacsatolói fórumként is működik, a célcsoport szükségleteit, igényeit beépíti a programokba, emellett szükség esetén mobilizálni tudja a döntéshozókat és intézményi szereplőket is.

A „Győr-Újváros szociális városrehabilitációhoz kapcsolódó társadalmi együttműködést erősítő komplex program” című, TOP-6.9.1-15-GY1-2016-00001 azonosítószámú projekt az Európai Szociális Alap 200 millió forintos támogatásával valósul meg.

A projektről további információk az EESZI honlapján is találhatók: http://e2.eeszi.hu/varosrehabilitacio/