Területi együttműködést segítő programok kialakítása a győri járásban
- a kedvezményezett neve: Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata
- a projekt címe: Területi együttműködést segítő programok kialakítása a győri járásban
- a szerződött támogatás összege: 34.000.000 Ft
- a támogatás mértéke: 100 %
- a projekt tartalmának bemutatása: A projekt célja, hogy olyan fenntartható és a járás egészét érintő együttműködés alakuljon ki a győri járáshoz tartozó települési önkormányzatok és a helyi önkormányzati intézményei, valamint a civil és gazdasági szereplők között, mely a helyi esélyegyenlőségi programokban foglalt társadalmi felzárkóztatás minél hatékonyabb megvalósulását szolgálja a járásszékhely önkormányzat koordinációs tevékenységének köszönhetően. A cél egy olyan járási szintű koordináció megalapozása és működtetése, mely az ad hoc, sokszor nem a helyi igényekre és területi tőkére épülő aktivitásokkal szemben hosszú távra megalapozott térségfejlesztési partnerséget képes építeni az önkormányzati és különböző munkaerő-piaci szereplők bevonásával – a társadalmi befogadás fokozott figyelembevételével.
- a projekt befejezési dátuma: 2015.10.31.
- projekt azonosító száma: ÁROP-1.A.3-2014-2014-0014
A területi együttműködéseket erősítették a győri járásban-projektlezárás
Letölthető dokumentumok
A területi együttműködéseket erősítették a győri járásban
Az esélyteremtés, a felzárkóztatás, a képzés és a foglalkoztatás a hívószavai az egész járást érintő projektnek…
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata 34 millió forint vissza nem térítendő, száz százalékos intenzitású támogatást nyert el a „Területi együttműködést segítő programok kialakítása a győri járásban” című ÁROP-1.A.3-2014-2014-0014 kódszámú projekt megvalósítására. A 2015. április 1. – 2015. október 31. között megvalósított program külső projektmenedzsmentje az Arrabona EGTC, szakmai megvalósítója a VANIN Kft. és a Határ Menti Innovációs Kft. volt.
Dr. Somogyi Tivadar a járásszékhely város, Győr alpolgármestere kiemelte, a cél egy olyan járási szintű koordináció megalapozása volt, amely az ad hoc – sokszor egymásnak ellentmondó – megoldások helyett hosszú távra megalapozott térségfejlesztési partnerséget képes építeni az önkormányzati és különböző munkaerő-piaci szereplők bevonásával – a társadalmi befogadás fokozott figyelembevételével.
A projekt ünnepélyes záró rendezvényén Péter András projektmenedzser kiemelte, olyan fenntartható és a járás egészét érintő együttműködés kialakítására törekedtek a győri járáshoz tartozó települési önkormányzatok és a helyi önkormányzati intézményei, valamint a civil és gazdasági szereplők között, amely a helyi esélyegyenlőségi programokban foglalt társadalmi felzárkóztatás minél hatékonyabb megvalósulását szolgálja.
A projekt eredményeként létrejövő járási szintű Esélyteremtő Programterv olyan demográfiai, egészségügyi, szociológiai és gazdasági jellegű problémákra vázol fel akciókat, amelyek a járáson belül merültek fel, és megoldásukkal akár egyetlen település, akár az egész térség életminősége érezhetően javulhat. A projekt során a járás önkormányzatainak, nemzetiségi önkormányzatainak, egyházainak, civil szervezeteinek és a járási gazdasági szereplőinek esélyegyenlőségi együttműködését alapozták meg.
Létrehozták az egyeztetés fórumait, a záró rendezvény előtt pedig egy másik fontos esemény is lezajlott, amikor a győri önkormányzat együttműködési megállapodást kötött a civil szféra, a gazdaság, a kormányhivatal és az oktatás területén működő partnereivel. Az önkormányzat részéről dr. Somogyi Tivadar alpolgármester látta el kézjegyével a megállapodásokat, míg az együttműködők részéről Farkas-Kulin Fruzsina a Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház irodavezetője, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal részéről dr. Németh Andrea a Győri Járási Hivatal vezetője, Dinnyés Előd a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara titkára, valamint dr. Csizmadia Zoltán a Széchenyi István Egyetem Petz Lajos Egészségtudományi és Szociális Képzési Intézetének tanszékvezetője írták alá a dokumentumokat.
A program részeként létrehozott járási szintű Felzárkóztatási Kerekasztal egy rendszeres fórumot jelentett az elmúlt fél évben a szereplők közötti párbeszédhez, a térségben tervezett esélyegyenlőségi intézkedések összehangolásához. Az elkészült Esélyteremtő Programterv magába foglalja az egész járást érintő akciók bemutatását és megvalósításának módszertanát, ütemezését.
Az együttgondolkodásnak köszönhetően a napokban két előremutató program is megvalósul. Az időskorúak informatikai alapkompetenciáinak fejlesztése érdekében szakmai napot tartanak, míg a „Jövőépítők” elnevezésű rendezvényen a fiatalok vállalkozóvá válásához nyújtanak támpontokat és kézzel fogható lehetőségeket is a szervezők.
Területi együttműködést segítő programok kialakítása a győri járásban
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata, mint kedvezményezett 34 millió Ft vissza nem térítendő 100 %-os intenzitású támogatást nyert el a „Területi együttműködést segítő programok kialakítása az önkormányzatoknál a konvergencia régiókban” című támogatási konstrukció keretein belül a „Területi együttműködést segítő programok kialakítása a győri járásban” című ÁROP-1.A.3-2014-2014-0014 kódszámú projekt megvalósítására.
A projekt megvalósításának időtartama: 2015. április 1. – 2015. október 31.
Külső projektmenedzsment: Arrabona EGTC, szakmai megvalósító: VANIN Kft. és a Határ Menti Innovációs Kft. (közbeszerzésen kiválasztva).
A projekt háttere, célkitűzései
A projekt célja, hogy olyan fenntartható és a járás egészét érintő együttműködés alakuljon ki a győri járáshoz tartozó települési önkormányzatok és a helyi önkormányzati intézményei, valamint a civil és gazdasági szereplők között, mely a helyi esélyegyenlőségi programokban foglalt társadalmi felzárkóztatás minél hatékonyabb megvalósulását szolgálja a járásszékhely önkormányzat koordinációs tevékenységének köszönhetően. A cél egy olyan járási szintű koordináció megalapozása és működtetése, mely az ad hoc, sokszor nem a helyi igényekre és területi tőkére épülő aktivitásokkal szemben hosszú távra megalapozott térségfejlesztési partnerséget képes építeni az önkormányzati és különböző munkaerő-piaci szereplők bevonásával – a társadalmi befogadás fokozott figyelembevételével.
A projekt hathatósan elősegítheti járási szinten a Helyi Esélyegyenlőségi Programok intézkedési tervében megfogalmazott teendők megvalósítását. Fontos feladat a járás összes részvételi szándékát kifejező településére vonatkozóan a tevékenységek összehangolása és koordinálása, ezzel pedig az esélyegyenlőség javítása járási szinten.
A projekt eredményeként létrejövő járási szintű Esélyteremtő programterv olyan demográfiai, egészségügyi, szociológiai és gazdasági jellegű problémákra vázol fel gyakorlati megoldásokat, amelyek a járáson belül merültek fel, több település együttműködését igénylik, és megoldásukkal az egész térség életminősége érezhetően javulhat.
A projekt során a járás több önkormányzatának, nemzetiségi önkormányzatának, egyházainak, civil szervezeteinek és a járási gazdasági szereplőinek együttműködését alapozzuk meg, létrehozzuk az egyeztetés fórumait és megkötésre kerülnek olyan együttműködési megállapodások, amelyek az intézkedési tervek megvalósulásának biztosítékaként szolgálhatnak.
A projekt eredményeként megvalósuló intézkedések:
– A járási önkormányzatok, intézmények, gazdasági szereplők, civilek, oktatási intézmények és egyházak együttműködésének elindítása.
– A járási szintű Felzárkóztatási Kerekasztal egy rendszeres fórumot jelent a szereplők közötti párbeszédéhez.
– Elkészül a járási szintű Esélyteremtő Programterv, amely magába foglalja az egész járást érintő intézkedések bemutatását és megvalósításának módszertanát, ütemezését.
Az intézkedések hatásaként a 2014-2020 közötti programozási időszakban hosszú távú együttműködés alakul ki az érintett önkormányzatok és társadalmi szervezetek között. Olyan sikeres, valamint fenntartható helyi és járási esélyegyenlőségi fejlesztések valósulhatnak meg, amelyek összefogás hiányában a kellő hatást nem el érhetnék. A problémák komplex kezelésének hatására javulhat a partnerségben résztvevő önkormányzatok által ellátott közszolgáltatások állampolgárok által észlelt minősége és hatékonysága, javul az önkormányzatokba és tágabb értelemben a közigazgatási szervekbe vetett bizalom.
A projekt fő tevékenységei:
1. Járási szintű felzárkózási kerekasztal létrehozása és működtetése, járási szintű Esélyteremtő Programterv elkészítése a települések együttműködését igénylő (a helyi esélyegyenlőségi programok által feltárt) problémák megoldására:
A járási felzárkózási kerekasztal legfőbb feladata a térségben tervezett intézkedések és fejlesztések összehangolása. Szakmai megvalósítók bevonásával társadalmi felzárkózást szolgáló koordináció kialakítása, működtetése járási szinten (szervezés, koordináció, a program technikai feltételeinek biztosítása stb.). A tevékenység keretében a pályázati vállalásoknak megfelelően 4 db együttműködési megállapodás kerül megkötésre. Az együttműködési megállapodások szereplői lehetnek a járási civil, gazdasági szereplők, az egyházak, valamint az önkormányzatok és intézményeik.
2. 6 db kerekasztal és 8 db rendezvény megtartása az „Esélyteremtő-programterv” disszeminációja érdekében
- Projektindító találkozó a partner önkormányzatok és a potenciálisan bevonandó civil és egyházi szervezetek képviselőinek részvételével, interaktív műhelymunka
- „Munka-lehetőség” rendezvénysorozat
- Hátrányos helyzetűek és fogyatékosok foglalkoztatásának bővítése
- Az oktatási és szakképzési programok
- Nők munkaerő-piaci visszatérésének támogatása
- Járási szintű területi együttműködés segítő együttműködési megállapodások bemutatása, ünnepélyes aláírása
- Zárórendezvény
A záró rendezvény célja a projekt eredményeinek prezentálása mind a projektben résztvevők, mind a tágabb nyilvánosság felé. A záró rendezvényen bemutatjuk a projekt megvalósításának szakaszait, azok elvárt eredményét. A járási szintű Esélyteremtő Programterv részletes megismerésére is mód nyílik.
3. Közös, több önkormányzat részvételével zajló, a helyi esélyegyenlőségi programjaikban megfogalmazott, pl.: ismeretterjesztő, tájékoztató tevékenységek megvalósítása a járásszékhely önkormányzat szervezésében.
- Szakmai nap – időskorúak informatikai alapkompetenciáinak fejlesztése
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata szervezésében egy szakmai nap, amelynek célja a modern infokommunikációs megoldások bemutatása az idősek számára, interaktív módon, kipróbálási lehetőséggel, tanácsadással.
- Jövőépítők – fiatal diplomások munkahelyhez jutásának támogatása
Egy komplex intézkedési terv megvalósítása műhelymunkával támogatva. Az intézkedési terv célja az innovációs potenciál megerősítését, főként start-upok létrehozását támogató környezet megteremtése. E tekintetben a Széchenyi István Egyetemmel, és jelenleg is a városban működő technológiai start-upokkal történő szoros együttműködés jelentheti a kiinduló alapot.
Együttműködési megállapodás keretein belül partnerségi viszony kialakítása a következő szervezetekkel:
- Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház
- Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
- Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal
- Széchenyi István Egyetem Petz Lajos Egészségtudományi és Szociális Képzési Intézet