Győr Megyei Jogú Város településtervének (munkaközi) előzetes tájékoztatója:
Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata úgy döntött, hogy készülő új településtervének munkaközi anyagát - előzetes tájékoztatás céljából – közzéteszi a „ https://gyor.hu/varoshaza/rendezesi-terv/elozetes-tajekoztatas-gyor-megyei-jogu-varos-telepulesterv/ ” eléréssel.
Az előzetes tájékoztatás célja, hogy még a településtervek elkészítésére és véleményeztetésére vonatkozó jogszabályi eljárásrend megkezdése előtt - a győri lakosok, cégek, civil szervezetek, vállalkozók, és érdekképviseletek - kötetlen módon tájékozódhassanak az érdekeltségi területüket érintő tervezett építési előírásokról.
Az előzetes lakossági tájékoztatás céljából a megalapozó vizsgálat, a településfejlesztési terv és településterv munkaközi anyaga tekinthető meg.
Mi micsoda?
Általános tájékoztatás a településterv készítés okairól, a jogszabályi változásokról közérthetően:
Az Országgyűlés 2021. április 27-én elfogadta a településtervezéssel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2021. évi XXXIX. törvényt. Az új jogszabállyal több, mint 30 törvény kerül módosításra, amelyek közül a településrendezés szempontjából a legfontosabb az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Étv.).
A jogszabály módosítás célja, hogy az építésügyi szabályozás ésszerűsítése részeként a helyi építési szabályzat elkészítési rendje és tartalmi elemei is egyszerűsítésre kerüljenek.
Az egyszerűsítési folyamat a településrendezésben első lépésként a tervdokumentumok számának csökkentésével valósul meg, vagyis az új rendszer szerint:
- a településfejlesztési terv, illetve
- a településrendezési terv készül.
A településrendezés új szabályai alapján egy fejlesztési és egy rendezési típusú terv készül. A két dokumentum közös neve településterv.
Ezek alátámasztó munkarésze a megalapozó vizsgálat, mely a jogszabályokban meghatározott szempontok alapján készül.
A törvénymódosítások végrehajtására külön kormányrendelet került elfogadásra a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet (továbbiakban: Korm. rend.), mely tartalmazza a településtervek részletes tartalmi követelményeit, véleményezésük és elfogadásuk rendjét.
Településfejlesztési terv
Az önkormányzat a település fenntartható és gazdaságos fejlesztése és üzemeltetése érdekében településfejlesztési tervet kell, hogy készítsen, mely egy integrált, stratégiai és területi alapú fejlesztési dokumentum.
Az Étv-ben meghatározásra kerülnek a településfejlesztési terv átfogó tartalmi követelményei. A településfejlesztési tervben az önkormányzat a rövid, közép- és hosszú fejlesztési szándékait foglalja rendszerbe. Ennek keretében a dokumentumban meghatározásra kerül a település jövőképe, annak megvalósítása érdekében meghatározott integrált fejlesztési célok és ezek eléréséhez szükséges feladatok, valamint ezen feladatokhoz rögzített fejlesztési akcióterületek is. A településfejlesztési tervet a települési önkormányzat képviselő-testülete (közgyűlése) normatív határozattal állapítja majd meg.
Településrendezési terv
A településrendezésben egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntartható fejlődés és a zöldinfrastruktúra fejlesztése, ennek érdekében a településrendezés feladatai között – az építés helyi rendjére vonatkozó szabályok megállapítása mellett – megjelenik a fenntartható fejlődés térbeli-fizikai kereteinek meghatározása, és a zöldinfrastruktúra biztosítása is.
A településfejlesztési tervben foglaltakkal összhangban a önkormányzat településrendezési tervet készít, mely a települési önkormányzatok (Győr) esetében:
a győri (helyi) építési szabályzat (GYÉSZ).
A győri építési szabályzat részét képezi a szabályozási terv, mely az építés helyi rendjére vonatkozó szöveges szabályainak vizuális, térképi megjelenítését szolgálja.
A településrendezési terv és a településfejlesztési terv egymással összhangban kell, hogy készüljön, módosításuk is alapvetően egy időben történhet.
A településrendezési terveket a települések képviselő-testületei (közgyűlései) rendelettel fogadják el, melyeknek részét képezi a térképi munkarész.
Az előzetes tájékoztató anyagban a rajzi-térképi anyag és a szöveges anyagból az övezetei intenzitásmutatókat (mint az építési telekre vonatkozó beépítési százalék, épület-nagyság és -magasság, zöldfelület hányad stb.) tartalmazó táblázat került feltöltésre.
Hogyan tudják benyújtani az előzetesen észrevételeket?
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az előzetes tájékoztatás célja a településterv eljárásrendjének megkezdése előtti kötetlen információ nyújtás a győri településterv tervezett tartalmáról.
Ennek megfelelően a beérkező észrevételek a győri településterv készítésében részt vevő szakmai stáb munkáját segíthetik.
Kérjük, hogy észrevételeiket a: tajekoztato-telepulesterv@gyor-ph.hu e-mail címre 2023. április 30-ig küldjék meg!
A beérkezett észrevételek feldolgozásával készül el a végleges településterv, ezért az észrevételekre egyedi válaszadás nem történik.
Mit is jelent, hogy Győr Megyei Jogú Város településterve?
Nagyon leegyszerűsítve a településterv - készítés végeredménye - a Hol – a Mit – és a Hogyan kérdésekre az építési tevékenységek szempontjából megadott válasz.
A válasz korrekt megadása érdekében közreműködtek tervezők és szakemberek, mint építésztervezők, településtervezők, közlekedés- és közműtervezők, hírközlési tervező, környezetvédelmi és tájrendezési tervezők, a Széchenyi István Egyetem munkatársai.
Az előzetes tájékoztatóra feltöltésre került:
- az előzetes tájékoztató általános tájékoztató szövege (pdf)
- az előzetes tájékoztató szakmai tájékoztató szövege (pdf)
- a megalapozó vizsgálat szöveges része (pdf)
- a megalapozó vizsgálat rajzi mellékletei (pdf)
- a településfejlesztési terv (pdf)
- az övezetek előírásai táblázat formájában (pdf)
- a szabályozási tervlapok (pdf).