A Család- és Gyermekjóléti Központ Győr Közösségi Kávézóját nemrég rangos elismeréssel díjazták. A legjobb önkormányzati gyakorlatok pályázaton elnyert különdíjat csütörtökön adták át ünnepélyes keretek között a Kodály Zoltán utca 2/C szám alatt található közösségi pontban.
A kávézó működéséről Rákosi-Tóth Ritát, a Család-és Gyermekjóléti Központ Győr igazgatóját kérdeztük.
– Hogyan működik a kávézó a mindennapokban, a gyakorlatban?
– A kávézó alapvetően 8-16 óráig van nyitva, de az ott zajló foglalkozások miatt szinte minden nap 18 óráig van benne élet.
Minden héten 6-8 tematikus foglalkozás zajlik elsősorban felnőtt és idősebb korosztálynak, valamint nyáron táboroztatás és kirándulások keretében gyermekeknek és kisgyermekes családoknak.
A foglalkozások kivétel nélkül teltházzal működnek. Minden foglalkozás ingyenesen látogatható, de előzetes regisztrációt kíván a résztvevőktől. A klasszikus kávézó működés pedig adománykávézó jelleggel, bárki betérhet ihat egy kávét amiért fizetnie nem kell, amennyiben rendszeresen visszatér úgy kávéval vagy egyéb a kávézó működését segítő adományokkal járulhat hozzá a kávézó működéséhez, valamint becsületkassza elven az asztalon lévő perselybe helyezhet pénzt. Ez által a kávézó önfenntartó.
– Mitől válhatott ilyen sikeressé?
– Sikerünk abban rejlik, hogy folyamatosan felmérjük a résztvevők igényeit és ehhez igazítjuk a foglalkozások témáját. Állandó jelleggel keressük a pályázati lehetőségeket, amik új utakat nyithatnak meg előttünk. Minden foglalkozás esetében törekszünk a professzionalizmusra, autodidakta módon sajátítjuk el a szükséges ismereteket. Ez nagy fokú proaktivitást és elhivatottságot igényel részünkről. Nyitottak vagyunk, kedvesek vagyunk és egy nagyon hangulatos, barátságos környezetben tudjuk fogadni a hozzánk betérőket.
– Mit jelent önök számára ez a díj? Miben erősíti meg önöket?
– A díj alapvetően megerősít minket abban, hogy jó úton haladunk a hatékony és hosszú távon fenn tartható közösség építés/megtartás útján. Folyamatos igény van az ilyen jellegű szolgáltatásokra, hiszen sokan keresnek társaságot, elfoglaltságot a mindennapok során. Megerősít abban, hogy értelme van annak a sok erőfeszítésnek, amit a mindennapokban a munkánk során tanúsítunk.
– Ki a célközönség?
– A kávézóba bárki betérhet egy kávéra és jó szóra. A foglalkozások célközönsége a felnőtt és idős lakosság, valamint a gyermekes családok.
– Milyen célokat szeretnének elérni a jövőben?
– Célunk a jelenlegi jó működésmód fenntartása, már működő programjaink folytatása, megerősítése.