Időjárás

-4 °C

március 20. | Klaudia,

Deutsch English
Konszenzus nélkül mégis egyensúlyban
Konszenzus nélkül mégis egyensúlyban

Február 13-án Pintér Bence polgármester és dr. Tóth Péter kabinetfőnök sajtótájékoztatót tartott a Városháza Bisinger termében. Két aktuális témát a városi díjak és kitüntetések szavazásának körülményeit, illetve az egyensúlyi költségvetés számait ismertette a nyilvánossággal a városvezetés.

Díjak

Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának minden év március 15-e alkalmából tartandó díszközgyűlésén, Győr Megyei Jogú Város Díszpolgára kitüntető cím, és Pro Urbe Győr díj átadására kerül sor. Ezek adományozási joga korábban megoszlott a polgármester és egy jelölőbizottság között, akiknek a döntéseit végül a közgyűlés szentesítette. A módosított SZMSZ szerint a polgármesternek jelenleg nincs ilyen jogköre, jelöléseket tehet a díjakra, de azt a jelölő bizottságnak és a közgyűlésnek is meg kell szavaznia.

A díjjelölő bizottság zárt ülésén nem született konszenzusos döntés, ezért Pintér Bence polgármester úgy döntött, nem fogja a közgyűlés elé terjeszteni a Díszpolgári és Pro Urbe jelöléseket. A polgármester elmondta, „A jelölőbizottság megosztó döntést hozott, és nincs konszenzus minden jelöltet illetően, a jelölések többsége nem méltó Győr városához. Győr polgármestereként az a felelősségem, hogy a békét szolgáljam, a konszenzust keressem, a várost összekovácsoló döntéseken dolgozzak.”

Költségvetés – Győr nettó befizető

A Magyar Közlönyben megjelent, hogy az állami elvonások a tavalyi évhez képest 4 milliárd forinttal emelkednek, idén összesen 15 milliárd forintot tesznek ki. Ez két tételből épül fel: a 12,5 milliárd forintnyi szolidaritási adóból, és a megközelítőleg 2,5 milliárd forintnyi járási adóból.

Győr 2025-től nettó befizetője lett az államkasszának, azaz a város több pénzt fizet be, mint amennyit kap.

Pintér Bence elmondta, az elvonások ellenére egyensúlyi költségvetést dolgozott ki az önkormányzat, a város gazdálkodása megoldott, de a fejlesztési lehetőségek beszűkültek.

Béremelések

A költségvetés bérfejlesztést is tartalmaz: szociális területen 517 millió forint, kulturális területen 350 millió forint, a Polgármesteri Hivatal esetében 400 millió forint értékű bérfejlesztés szerepel a tervezetben.

Közösségi költségvetés

A közösségi költségvetésre 100 millió forintot tervez a költségvetés. Ez az összeg olyan tervek megvalósítására szolgál, amelyek a mindennapi életet teszik jobbá. A győri emberek szavazhatnak arról például, hogy több pad legyen-e a folyópartokon, tereken, parkokban, több ivókút legyen-e a városban, hol legyenek új kerékpártámaszok, a lakótelepeken hol legyenek fedett kerékpártárolók, legyen-e több közterületi nyilvános WC?

Monitoring kutak

A győriek egészségének megóvása és az értékes, felszín alatti vizeink tisztaságának megőrzése érdekében a város a talajvíz-monitoring kútrendszer kiépítését is megkezdi. A kútrendszer segítségével egy esetleges talajvíz szennyezés könnyen észlelhető, visszakövethető lesz és rövid időn belül megkezdődhet a kármentesítés. A rendszer kiépítésével egy eddig elmulasztott jogszabályi kötelezettségének is eleget tesz a város.

Közbiztonság

A győri kamerarendszer is fejlődik, a költségvetési tervben elkülönített összegből, 60 millió forintból az összes meghibásodott kamera javítása, felújítása biztosított. Erről már ki is írta a közbeszerzési pályázatot az önkormányzat. A Győri Rendőrkapitányságot az elvonások ellenére is képes támogatni a város 15 millió forinttal, és a Versenyképes Járások Program is lehetőséget adhat a közbiztonság támogatására.

Közlekedés

Az utak, hidak fenntartására, felújítására, korszerűsítésére 2025-ben 2,5 milliárd forint jut.

A közösségi közlekedés fejlesztése nagyon fontos, és igazán akkor hatékony, ha az önkormányzat ismeri a lakossági igényeket, ezért dr. Tóth Péter kabinetfőnök vezetésével felméréses kutatás indult a városban.

2025-ben a tervek szerint négy buszmegálló újul meg: Szent István út – Mérnökkamara, Árpád út vége, Győzelem utca – Újkút utca, Galántai út – Ciklámen utca, illetve egy járda is épül (Sokorópátkai út). A fejlesztésekre 29 millió forintot különített el az önkormányzat a költségvetési tervezetben.

Háziorvosi életpályamodell

Február 12-én az orvosok tartottak konferenciát a Városháza Dísztermében, és kiderült, a háziorvosi rendszert három pillérrel érdemes támogatni. A fiatal orvostanhallgatóknak ösztöndíj-pályázatot kell indítani, a Győrbe érkező háziorvosoknak támogatást kell nyújtani, illetve rendszeres konzultációs fórumot kell kialakítani a háziorvosokkal azért, hogy mind a győriek biztonságos betegellátása, mind a háziorvosok életpályamodellje sikeres lehessen.