Textilipari konferenciával emlékeztek Győr egykor virágzó textiliparára február 20-án. A rendezvénynek a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara adott otthont, ahol a program részeként a győri textilgyártás történetét bemutató kiállítás is helyet kapott.
A konferencia résztvevőit elsőként Némethné Hajba Terézia, a 2023-ban Rejtő Sándor Textilipari Szakközépiskola utolsó igazgatója, a konferencia szervezője köszöntötte.
Felidézte, hogy egykor hat textilgyár működött a városban, és mára mindössze kettő maradt belőlük. Az egykori textilipari iskola és a gyárak is nem csak tudást és munkát adtak, hanem közösséget építettek. Ezek a közösségek rendszeresen találkoztak és ezek az összejövetelek napjainkban is rendszeresek. Ezeken az alkalmakon rendszeresen felmerül, hogy a város egykor virágzó és világhírű textiliparának ma semmi nyoma nincs, semmi nem őrzi az emlékét. Így fogalmazódott meg, hogy szükség lenne egy textilmúzeum létrehozására városunkban – mondta el Némethné Hajba Terézia. Hozzátette, addig is, amíg ez nem valósulhat meg, egy kiadvánnyal kívánják megőrizni ennek a korszaknak az emlékét.
A konferencián mutatták be a „Győr textilipara napjainkig” című kötetet, valamint a kiállításon felidézik az egykori vállalatok munkáit és bemutatják azokat az eszközöket, gépeket, amelyeken a világhírű kelmék készültek.
Pintér Bence, Győr polgármestere a város nevében köszöntötte a megjelenteket. Ez a konferencia annak az iparágnak állít emléket, amely az 1900-as évek elejétől világhírűvé, a textilipar egyik fellegvárává tette Győrt.
„A textilipar nem csupán munkahelyet, megélhetést jelentett, hanem közösséget, összetartozást, egy olyan identitást, amely mélyen beivódott a város szellemiségébe” – mondta Pintér Bence. Hozzátette, „a kilencvenes évek változásai ezt a korábban virágzó iparágat sem hagyták érintetlenül. A termelés visszaesett, a vállalatok, két kivételtől eltekintve, végleg leálltak”. Majd azzal folytatta, hogy a győriek büszkék a múltjukra és kötelességüknek érzik, hogy megőrizzék és továbbadják a tudást és a hagyományaikat.
Pintér Bence elmondta, hogy egy állandó kiállítás létrehozása a cél, amely méltó módon állít emléket a győri textilipar dicső korszakának.
„Nagy elmaradásban vagyunk. Nem csak textilipari múzeum nincs, de ipartörténeti és várostörténeti sincsenek. Ez nagy hiányosság. A következő öt évben azon fogok dolgozni, hogy lehetőség szerint ezek megvalósulhassanak és a győriek, illetve a városunkba érkező látogatók megismerhessék egykor színes és virágzó iparunkat, történelmi emlékeinket” – mondta Pintér Bence.
A polgármestert követően Pintér-Péntek Imre, a GyMSV Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, mint a rendezvény fővédnöke és Miklóssy Lajos, az Ipartörténeti Alapítvány elnöke köszöntötte a konferencia résztvevőit. Ezután a textilipar, a győri textilipari képzés történetéről hallhattak előadásokat, amiket vállalatvezetők, textiltervező iparművészek, valamint oktatók és a gép mellett dolgozók pódiumbeszélgetései követtek. A konferencia gyárlátogatással zárult.